3, 2, 1, START! Kontrofensywa ukraińska ruszyła! Na to czekał cały świat

Artykuł
Facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Biorą udział w najtrudniejszych oraz najbardziej wymagających misjach. Byli w Buczy, Irpieniu, Borodziance. Walczyli również m.in. w Siewierodoniecku i Ługańsku. Ich oddziały utrzymują ukraińską linię w Bachmucie. Teraz, jak ujawnił w rozmowie z PAP.PL oficer prasowy Pierwszej Prezydenckiej Brygady Operacyjnej Andrzej Koreń, przed nimi nowe zadanie: przystępują do kontrofensywy.

Szkolenie, które brygada „Huragan” przeprowadziła przed kontrofensywą, trwało zaledwie 45 dni. To intensywny, ekspresowy trening, którego celem było przygotowanie żołnierzy do konkretnych działań. Jakich? Tego rzecznik zdradzić nie może – wszystkie informacje dot. planowanej od miesięcy akcji są objęte ścisłą tajemnicą państwową.

„Mogę tylko powiedzieć, że zdobywamy wiedzę i doświadczenie na nowym sprzęcie. Zapowiadane przez naszych sojuszników dostawy broni właśnie docierają na Ukrainę. Część już teraz wykorzystujemy na froncie. Przeszliśmy zawansowane szkolenia i dzięki zachodniej broni odzyskujemy przewagę na polu bitwy", opowiada Koreń. Dodaje, że wszyscy żołnierze „Huraganu” są przeszkoleni według standardów NATO-wskich. 

„Walczyliśmy w najróżniejszych warunkach: w miastach, lasach i polach. Rosjanie nie są w stanie już nas niczym zaskoczyć”, mówi.

Choć ich oficjalna nazwa to Pierwsza Prezydencka Brygada Operacyjna im. Hetmana Petro Doroszenki, znani są jako brygada „Huragan” („Bureviy” – przyp. red.). Głównym zadaniem brygady jest, jak wyjaśnia rzecznik, „eliminacja rosyjskich wojskowych” i odzyskanie okupowanych terytoriów Ukrainy.

„Wykonujemy bezpośrednie rozkazy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych. Decyzja o odbiciu danego terenu zapada na górze, a my przeprowadzamy akcję”, mówi Koreń. Oprócz podkijowskich miejscowości żołnierze brygady wyzwolili też Liman i Świętohirsk.

„Huragan” na froncie jest od początku rosyjskiej inwazji na wschód Ukrainy. Oficer podkreśla, że kluczem do sukcesu brygady jest doświadczenie żołnierzy. „Stawiamy na jakość działań i wykwalifikowanie naszych wojskowych, a nie na ich liczbę. Walczymy z Rosjanami już dziewięć lat, znamy swojego wroga i jego słabe punkty”, podsumowuje Koreń.

Utworzona w 2014 roku brygada to nowy typ jednostki Gwardii Narodowej Ukrainy. W styczniu 2023 roku na bazie brygady utworzono część Gwardii Ofensywnej o nazwie "Huragan”. To pierwsza brygada NGU, która została wyposażona w ciężkie pojazdy opancerzone i artylerię haubic.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy