Aleeee odkrycie! Archeolodzy odnaleźli prawdziwy skarb. Gdzie? W Egipcie!

Artykuł
zdjęcie poglądowe

Egipskie władze poinformowały o odkryciu w Luksorze starożytnego grobowca liczącego około 3,5 tys. lat. Według archeologów zawiera on szczątki królewskie z okresu XVIII dynastii, której przedstawiciele rządzili starożytnym państwem w latach jego największego rozkwitu.

Grobowiec został odkryty przez egipskich i brytyjskich badaczy na zachodnim brzegu Nilu, gdzie znajduje się słynna Dolina Królow - poinformował szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu Mostafa Waziri, którego cytuje agencja AFP.

"Pierwsze elementy odkryte do tej pory wewnątrz grobowca wydają się wskazywać, że pochodzi on z czasów XVIII dynastii" faraonów Echnatona i Tutanchamona, zaznaczył Waziri.

AFP przypomina, że rządy XVIII dynastii, panującej w okresie zwanym Nowym Państwem, zakończyły się w 1292 roku p.n.e. i są uważane za jeden z najświetniejszych czasów starożytnego Egiptu.

Odnaleziony grobowiec daje rzadki wgląd w okres, w którym starożytnym Egiptem rządził faraon Totmes I, który żył około 1520-1492 p.n.e., około 200 lat przed słynnym Tutanchamonem.

Szef brytyjskiej misji badawczej Piers Litherland z Uniwersytetu w Cambridge powiedział: "odkryty grobowiec mógł należeć do jednej z królewskich żon lub księżniczek z czasów panowania Totmesa I, a zdecydowana większość z nich nie została odkryta aż do teraz".

Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat, od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się tam grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności i nietknięte komory grobowe są rzadkością. Dlatego odkrycie przez Howarda Cartera i jego chlebodawcy, lorda Carnarvona w listopadzie 1922 roku grobowca Tutanchamona, jedynego niesplądrowanego grobowca faraona z zachowanym bogatym wyposażeniem, było wielką sensacją.

W grobowcu znaleźli oni ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano ze złota. Tutanchamon wstąpił na tron około roku 1333 p.n.e. jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy