Benzina zamieni się w Orlen. Polacy szykują rebranding stacji w Czechach

Tomasz Domański 23-05-2022, 16:48
Artykuł
Telewizja Republika

Czeski dziennik „Lidove Noviny” napisał, że należące w Czechach do PKN Orlen stacje benzynowe zmieniają nazwę z tradycyjnej „Benzina” na „Orlen”. Aby zmiana nie była zbyt gwałtowna ponad rok temu, wprowadzono na niektórych stacjach podwójną nazwę „Benzina – Orlen”.

Firma „Benzina” ma w Czechach 64-letnią tradycję, a została przejęta przez polską firmę wraz z Unipetrolem w 2005 roku. Zdaniem LN jest tak mocno kojarzona z czeskim rynkiem, że do niedawna PKN Orlen nie odważył się tknąć jej nazwy. We wrześniu ubiegłego roku ogłoszono zamiar połączenia wszystkich 3 tys. stacji benzynowych, które PKN Orlen kontroluje, w jedną markę, która oprócz rynku krajowego obejmuje także Niemcy (stacje Star), Czechy, Słowację (Benzina) i Litwę, a w planach są także Węgry.

Eksperci przyznają, że posunięcie Polaków ma sens. PKN Orlen buduje sieć ogólnoeuropejską, rozwijając ją w krajach sąsiednich – zauważają. Są jednak też tacy, którzy podkreślają sentyment Czechów do marki „Benzina”, wywodzącej się jeszcze z lat przedwojennych. To firma z tradycjami, o ugruntowanej pozycji, ciesząca się zaufaniem konsumentów, postrzegana jest jako czeska i jest bogactwem narodowym, podkreślają.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy