„Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku”. Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Polakiem

Mateusz Okrasiński 14-03-2024, 17:00
Artykuł
TV Republika/Biały Kruk

19 marca o godz. 19.00 w warszawskim Stowarzyszeniu Wolnego Słowa przy ul. Marszałkowskiej 7 (wejście od ul. Emila Zoli) odbędzie się spotkanie autorskie dotyczące nowo wydanej książki prof. Wojciecha Polaka pt. „Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku”. Wydarzenie, którego organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk oraz Warszawski Klub "Gazety Polskiej", odbywa się pod patronatem medialnym „Gazety Polskiej”, "Gazety Polskiej Codziennie", Telewizji Republika oraz portalu niezalezna.pl, a poprowadzi je dziennikarz TV Republika - korespondent z sejmu RP - Jan Przemyłski.

Prof. Wojciech Polak (ur. 22 lutego 1962 w Olsztynie) jest polskim historykiem, nauczycielem akademickim, profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, od roku 2016 członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Do jego najbardziej znanych publikacji należą m.in. "O Kreml i Smoleńszczyznę. Polityka Rzeczypospolitej wobec Moskwy w latach 1607–1612", "Żółkiewski pogromca Moskwy. Biografia", "Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie" (współautor z Sylwią Galij-Skarbińską), czy "Polska. Dwanaście wieków" (współautor z Adamem Bujakiem).

Wojciecha Polak zachęca do głębszego wglądu w nasze dzieje. Autor pisze we wstępie najnowszej książki: „Historia Polski jest wspaniała, barwna, pouczająca; warto ją poznawać, warto przekazywać wiedzę o niej naszym dzieciom. Niewątpliwie epokowym dziełem na tym polu są wielotomowe "Dzieje Polski" prof. Andrzeja Nowaka, od kilku lat sukcesywnie wydawane także przez Białego Kruka – niech ta książka będzie rodzajem zachęty do pogłębiania wiedzy o naszej Ojczyźnie”.

Jak zapewnia wydawca, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, sięgając po "Blask Rzeczypospolitej", ma tę możliwość. Prof. Polak w swojej pracy tłumaczy, jak ważna jest dla całej wspólnoty postawa patriotyczna, w chwili, gdy znów mamy w życiu politycznym i społecznym nawrót do haniebnej polityki wstydu, a lekcje historii w szkołach mają być dramatycznie okrojone. "Blask Rzeczypospolitej" staje się w tych warunkach obywatelskim podręcznikiem historii Polski od narodzin państwowości w X wieku po czasy najnowsze.

Spotkanie z prof. Polakiem będzie miało charakter kameralny. Wstęp Wolny. Zapraszamy!

Przed i po spotkaniu będzie możliwość zakupu na miejscu książki autora, będącej osią spotkania - „Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku.”

Książka będzie również dostępna na Sklepie Gazety Polskiej pod numerem 722 111 655 oraz 887 885 577, a także na stronie https://sklep.gazetapolska.pl/

Źródło: Biały Kruk/Mateusz Okrasiński

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy