CKE podała wyniki egzaminów matur. Jest lepiej, ale nie idealnie

Tomasz Domański 05-07-2022, 11:17
Artykuł
Telewizja Republika/canva.com

78,2 procent spośród 268 tysięcy 257 absolwentów liceów ogólnokształcących, 4-letnich techników i szkół branżowych II stopnia zdało tegoroczną maturę. 15,5 proc. czeka poprawka, 6,3 proc. będzie mogło przystąpić do ponownego egzaminu w przyszłym roku. W związku z wojną a Ukrainie, do matury mogli też przystąpić obywatele naszego wschodniego sąsiada. Było ich w sumie 34. Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że 53% ogółu maturę zdało, 40% musi ją poprawić, 6% będzie mogło przystąpić do niej za rok.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej szef CKE Marcin Smolik, najpopularniejszymi przedmiotami wybieranymi przez tegorocznych abiturientów był język angielski, język polski, geografia, matematyka. Nie zbyt chętnie wybierana była np. chemia.

Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki zdało 82 proc. absolwentów, a egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze, zdało 94 proc.

Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 54 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 58 proc. możliwych do uzyskania punktów, z języka angielskiego – 76 proc. możliwych do uzyskania punktów.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy