Cóż to był za wyścig, cóż to był za finał! 80. Tour de Pologne [wideo]

Portal TV Republika 06-08-2023, 14:04
Artykuł
Telewizja Republika

Jubileuszowy, 80. Tour de Pologne UCI WorldTour przeszedł do historii. Triumfatorem został Słoweniec Matej Mohorič (Bahrain-Victorious).

Finisz na krakowskich Błoniach padł łupem Tima Merliera. Dla Belga to drugie zwycięstwo w tegorocznej edycji naszego narodowego wyścigu, bo najszybszy był też na pierwszym etapie. Obok walki o triumf na ostatnim, siódmym etapie, trwała też rywalizacja o wygraną w klasyfikacji generalnej ORLEN. Przed startem etapu Matej Mohorič i Joao Almeida mieli tak sam czas, ale ten pierwszy prowadził dzięki lepszym lokatom na poszczególnych etapach. Portugalczyk zapowiadał, że się nie podda i będzie walczył do końca. Słowa dotrzymał!

Było wiadomo, że jeśli gdzieś ma szukać sekund, to na lotnej premii LOTTO, gdzie do zdobycia były trzy sekundy. Gdyby tam Almeida pokonał lidera i zdobył bonifikatę, to on mógł wygrać wyścig.

UAE Team Emirates, czyli ekipa Almeidy, nie odpuściła żadnej ucieczce i stało się jasne, że cały peleton dojedzie do premii w Wilamowicach. A tam rozpoczęła się szaleńcza walka. Kolarze Bahrain Victorious, czyli ekipy Mohoriča poradzili sobie jednak lepiej i to lider wygrał premię. Na trzeciej pozycji wyścig skończył Michał Kwiatkowski. – To był wspaniały wyścig, który trzymał w napięciu do samego końca. Od początku coś się działo i bardzo się cieszę, że kibice mogli oglądać taką walkę – podsumował dyrektor wyścigu Czesław Lang.

Oprócz klasyfikacji Oficjalnych Sponsorów przyznano także specjalną nagrodę im. Bjorga Lambrechta dla najlepszego zawodnika U23. Tę klasyfikację zwyciężył Oscar Onley (DSM- Firmenich).

Zwycięzcy klasyfikacji 80. Tour de Pologne:

Klasyfikacja Generalna ORLEN: Matej Mohorič (Bahrain Victorious)

Klasyfikacja Najlepszy Sprinter ENERGA GRUPA ORLEN: Matej Mohorić (Bahrain Victorious)

Klasyfikacja Najlepszy Góral PZU: Markus Hoelgaard (Lidl-Trek)

Klasyfikacja Najaktywniejszy kolarz LOTTO: Patryk Stosz (Reprezentacja Polski)

Klasyfikacja drużynowa KGHM: UAE Team Emirates

Klasyfikacja Najlepszy Polak ENERGA: Stanisław Aniołkowski (Powered Human Health)

Klasyfikacja Najlepszy Polak TVP: Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers)

Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne - SOUDAL - Marcin Budziński (Reprezentacja Polski)


Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy