Energetyka jądrowa. Szansa dla przemysłu i nowe miejsca pracy [wideo]

Sylwia Gawkowska 25-05-2023, 08:44
Artykuł
canva.com

W Polsce do roku 2033 ma zostać uruchomiona pierwsza elektrownia atomowa. W planach jest również budowa kolejnych bloków jądrowych, w tym małych reaktorów jądrowych SMR. Eksperci zwracają uwagę, że wdrożenie energetyki jądrowej w naszym kraju to inwestycja w polski przemysł i naukę, napędzająca wzrost gospodarczy. Budowa reaktorów jądrowych to nie tylko tania i niskoemisyjna energia, ale również wiele nowych miejsc pracy.

Artur Grzegorek analityk prawny w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, że według Planu Energetyki Państwa do roku 2040, 70% energii pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii oraz energii jądrowej, która stanowić będzie około 28-38% całego miksu energetycznego kraju. W gminie Choczewo do roku 2033 ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, w początkowej fazie będzie ona wstanie wyprodukować około 1 GW czystej energii, a w przyszłości ma to być nawet 9 GW. 

Szacuje się, że około 40% wydatków na budowę elektrowni jądrowej pochłonie Polski przemysł. Polskie przedsiębiorstwa będą w stanie dostarczyć usługi i pracę na rzecz budowy elektrowni. Ministerstwo Klimatu i Środowiska już w 2021 roku opublikowało dokument, w którym wskazało ponad 300 przedsiębiorstw z Polski, które są w stanie dostarczyć usługi na rzecz budowy elektrowni jądrowej. Około 78 firm z Polski w ciągu ostatnich 10 latach było zaangażowanych w budowę elektrowni jądrowych na całym świecie. Także ten potencjał jest ogromny” – dodał. 

Piotr Balcerowski wiceprezes Instytutu Staszica zaznacza, że inwestycję w energię atomową są bardzo kapitałochłonne oraz wymagają dużego zaangażowania nie tylko wysoko wykwalifikowanych pracowników, ale również pracowników fizycznych. Są to również inwestycje, które przekładają się bardzo korzystnie na lokalny rynek pracy, a także napędzają wzrost gospodarczy. Zwraca uwagę, że poza dużymi elektrowniami jądrowymi jest również w planach budowa 80 SMR-ów, czyli małych reaktorów jądrowych. 

Jesteśmy dumni, że jesteśmy w Polsce. Widzimy bardzo duże poparcie społeczne dla zaawansowanych technologii jądrowych, zwłaszcza w krajach takich jak Polska, gdzie 85% populacji widzi potrzebę czystej, niezawodnej, dostępnej 24/7 energii. KHGM jest więc dla nas doskonałym partnerem i cieszę się, że mogę znowu tu być. Dlaczego Polska? Ponieważ jak obserwujemy, są dwa składniki napędzające potrzebę czystej energii - zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne. W obliczu nieszczęśliwych zdarzeń, które mają miejsce na Ukrainie, widzimy coraz większą potrzebę w krajach takich jak Polska, które oczekują bezpieczeństwa energetycznego, ale również zwracają uwagę na zmiany klimatu” – powiedział John L. Hopkins prezes i dyrektor naczelny Nuscale Power Corporation.

Grzegorek zwraca uwagę, że pierwsza elektrownia atomowa w Polsce zostanie wybudowana przez Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. i oparta będzie na amerykańskiej technologii. Kolejne elektrownie oparte na małych reaktorach jądrowych planują wybudować takie spółki jak KHGM, Orlen czy PGE i ZE PAK. 

Hopkins wskazuje, że Nuscale Power Corporation dysponuje jedyną technologią SMR, która otrzymała certyfikację Komisji Nadzoru Jądrowego (US NRC), wymagającą przejścia bardzo rygorystycznego procesu, dedykowanemu głównie bezpieczeństwu. 

Zdaniem Grzegorka energetyka jądrowa będzie się w dalszym ciągu rozwijać. „My jako Polska liczymy, że nasze przedsiębiorstwa będą brały duży udział i coraz więcej ich będzie na rynku w branży energetyki jądrowej w Polsce, ale także na świecie”

Według Balcerowskiego budowa energetyki jądrowej przyczyni się do pobudzenia polskiej gospodarki i nauki. Zaznacza również, że produkcja prądu z atomowych źródeł energii jest znacznie tańsza od pozostałych, co zapewni Polsce konkurencyjność na rynku eksportowym i produkcyjnym, a także umożliwi czystą, niskoemisyjną energię poprawiającą wizerunek turystyczny kraju. 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy