Igrzyska Europejskie czas zacząć. W Krakowie zapłonął znicz!

portal tvrepublika.pl 22-06-2023, 11:00
Artykuł
twitter.com/@prezydentpl

"Niech to wielkie święto sportu będzie zarazem wielkim świętem pokoju", mówił polski prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego otwarcia Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Tradycyjnego zapalenia znicza dokonało troje polskich sportowców. Byli to: Anita Włodarczyk, Janusz Pyciak-Peciak i Marcin Oleksy.

"Serdecznie pozdrawiam wszystkie reprezentacje przybyłe do Krakowa. Witam tysiące najlepszych sportowców z 48 krajów Europy. Ogromnie cieszymy się, że Polska jest gospodarzem 3. edycji Igrzysk Europejskich", powiedział prezydent w czasie ceremonii otwarcia na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie. 

Jak przyznał, to szczególna edycja tej imprezy, bo igrzyska po raz pierwszy goszczą w państwie Unii Europejskiej, a jednocześnie to największe w tym roku wydarzenie sportowe na świecie. 

"Sport jest przestrzenią szlachetnej rywalizacji, międzyludzkiej solidarności i przyjaźni", wskazał i nawiązując do ideałów olimpijskich ze starożytnej Grecji, które nakazują szanować wolność, pokój, ludzkie życie i godność każdego człowieka, zaznaczył, że szczególnie serdecznie wita sportowców z Ukrainy, która "toczy heroiczną wojnę z rosyjską agresją".

"Wasza obecność tutaj jest wyraźnym znakiem, że ideały olimpijskie są silniejsze niż zło i przemoc. Dziękuję, że jesteście", powiedział Duda.

Życzył zawodnikom medali i rekordów, ale wyraził też nadzieję, że efektem Igrzysk będzie płynące z Polski przesłanie.

"Niech to wielkie święto sportu, rozpoczynające się dzisiaj w Krakowie, będzie zarazem wielkim świętem pokoju i europejskiej jedności", podkreślił.

Przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Spyros Capralos powiedział z kolei, że kontynentalna sportowa rodzina czekała na ten dzień cztery lata i dodał, że w osiąganiu świetnych wyników pomocne będą wspaniałe warunki, jakie stworzono w Krakowie i Małopolsce. 

"Dziękuję Polsko, dziękuję Kraków", reasumował.

Kulminacyjnym momentem trwającej prawie trzy godziny ceremonii otwarcia było zapalenie znicza. Na ostatnich metrach pochodnie z Ogniem Pokoju, który 3 kwietnia prezydent Duda odebrał w Rzymie, a przez ostatni miesiąc krążył on po Polsce, nieśli wybitni byli i obecni polscy sportowcy: Zygmunt Smalcerz, Robert Korzeniowski, Maja Włoszczowska, Dawid Tomala i Marian Woronin.

Dzieła dokończyli natomiast trzykrotna mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk, złoty medalista igrzysk w Montrealu w 1976 roku w pięcioboju nowoczesnym Janusz Pyciak-Peciak oraz ampfutbolista Marcin Oleksy, zwycięzca ostatniego plebiscytu FIFA na "Gola Roku".

Znicz będzie płonął do 2 lipca, gdy zgaśnie podczas uroczystości zamknięcia igrzysk.

Źródło: portal tvrepublika.pl, twitter.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy