Koalicja 13 grudnia planuje wziąć się za... Konstytucję. Szykuje się kolejne bezprawie?

portal tvrepublika.pl, za 04-03-2024, 13:00
Artykuł
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Creative Commons Zero, Public Domain Dedication via Wikipedia Commons

Szef ludowców, a zarazem minister w rządzie Tuska - Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w tym tygodniu rozpocznie się w parlamencie procedura dotycząca zmiany rozdziału konstytucji w obszarze Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej, w przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia o planach zmiany treści uchwały dotyczącej właśnie TK. Co ma na celu ta procedura? Kolejne bezprawie?

W miniony czwartek wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek powiedział w Radiu Wrocław, że ma nadzieję, iż w przyszłym tygodniu, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zostanie zaprezentowana uchwała dotycząca Trybunału Konstytucyjnego. Do jej treści dotarła jedna z telewizji - jeżeli potwierdzi się planowana treść uchwały, będzie to gra koalicji 13 grudnia na pogłębienie prawnego chaosu w Polsce.

Wczoraj na portalu Niezalezna.pl pisaliśmy, że w projekcie uchwały, jak informuje prorządowa stacja TVN 24 (wskazując, że pracownica tej stacji dotarła do treści uchwały), ma być zapisane, iż nominacje sędziowskie dokonane przez Sejm na sędziów Trybunału Konstytucyjnego w październiku 2015 r., grudniu 2015 r., wrześniu 2017 r. i styczniu 2018 r. "zostały podjęte z rażącym naruszeniem prawa, w tym Konstytucji RP oraz Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a tym samym są pozbawione mocy prawnej i nie wywołały skutków prawnych w nich przewidzianych". 

Zaczynają tykać... Konstytucji

O tę kwestię zapytano również obecnego szefa MON - Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Na start - potwierdził, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będą procedowane projekty dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiedział również zmiany w zapisach Konstytucji RP.

"Tutaj mamy już pewność - te projekty dotyczące uchwały w sprawie Trybunału Konstytucyjnego; ustawa o KRS-ie już wpłynęła; jest potrzebna jeszcze ustawa o Trybunale Konstytucyjnym i zmiany w Konstytucji - oczywiście tutaj procedura trwa dłużej, ale też ta procedura będzie w tym tygodniu rozpoczęta w parlamencie", powiedział dziennikarzom w Sejmie.

I jak dodał: "rozpocznie się procedura dotycząca zmiany rozdziału Konstytucji w obszarze Trybunału Konstytucyjnego".

Źródło: PAP, interia.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy