Kolejny bestseller Białego Kruka: Wojciech Roszkowski: Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia

Portal TV Republika 30-04-2023, 20:00
Artykuł
Biały Kruk

Dwutomowa, bogato ilustrowana „Historia chrześcijaństwa” autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego, a wydana przez nieocenioną oficynę "Biały Kruk", powstała w odpowiedzi na kryzys w Kościele oraz błędne stereotypy na temat życia Jezusa i funkcjonowania Kościoła na przestrzeni dwudziestu wieków, ponieważ to wiedza jest kluczem do posiadania argumentów i prowadzenia rozmów.

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości. W ten sposób powstało wiele błędnych stereotypów na temat życia Jezusa i funkcjonowania Kościoła na przestrzeni dwudziestu wieków. Z takimi stereotypami rozprawia się Autor tej książki. Drugim z powodów powstania dwutomowej, bogato ilustrowanej historii chrześcijaństwa, zatytułowanej znamiennie „Świętości, upadki i nawrócenia”, był kryzys, jaki obecnie dotyka Kościół w świecie.

Wybitny historyk i pisarz prof. Wojciech Roszkowski, twórca takich bestsellerów jak „Świat Chrystusa”, „Roztrzaskane lustro” i „Bunt barbarzyńców”, w żadnym wypadku nie zgadza się z opiniami, że kryzys ten jest zwiastunem ostatecznego upadku Kościoła. Autor dowodzi, że Kościół od swego zarania zmagał się z rozmaitymi wyzwaniami i konfrontowany był z przeróżnymi zagrożeniami, inicjowanymi od środka i z zewnątrz. A przecież jednak zawsze znajdował siły oraz sposoby, by kryzys pokonać i kontynuować swoją misję. Zwyciężał mocą i aktywnością swoich wyznawców; przez karty tej książki przewijają się najwięksi z nich.

Prof. Roszkowski uważa, że z Kościołem jest trochę tak, jak z rodziną – i w jednej, i w drugiej wspólnocie są tacy, którzy troszczą się o jej dobrostan, oraz tacy, którzy działają na jej szkodę. Opisuje z wielkim znawstwem i erudycją zarówno budowniczych, jak i niszczycieli, rozprawiając się przy tej okazji z wieloma utartymi przez kręgi wrogie katolicyzmowi dyskredytującymi opiniami. Ilustracje do tych niezwykle interesujących szkiców z dziejów chrześcijaństwa stanowią wspaniałe dzieła sztuki największych mistrzów; widać, jaką potężną inspiracją dla wielkich artystów była Biblia.

 

Sklep Gazety Polskiej – książki, koszulki, akcesoria, prasa (gazetapolska.pl)

 

Wojciech Roszkowski (ur. 1947) – profesor nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii najnowszej, historii gospodarczej oraz naukach politycznych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz w 2020 roku Orderem Orła Białego. Autor m.in. książki „Roztrzaskane Lustro. Upadek Cywilizacji zachodniej”, 3-tomowej publikacji „Świat Chrystusa”, współautor „Repolonizacji Polski”.

Źródło: Biały Kruk

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy