„Moja Sonata Księżycowa”. PREMIERA filmu dokumentalnego w Republice

Dział Promocji 03-03-2023, 14:57
Artykuł
Telewizja Republika

W piątek 3 marca o godzinie 19.45 z okazji Światowego Dnia Słuchu w Telewizji Republika premiera filmu dokumentalnego pt: „Moja Sonata Księżycowa”. Film wyreżyserowany przez Barbarę Kaczyńską, we współpracy z profesorem Henrykiem Skarżyńskim, opowiada o utalentowanym laureacie I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” – Grzegorzu Płonce.

Ta niezwykła historia pokazuje bezprecedensowe osiągnięcia w nauce, dzięki którym pacjent z głębokim niedosłuchem, po wszczepieniu implantu ślimakowego przez prof. Skarżyńskiego, rozwija się muzycznie i staje się fenomenem medycznym.

Grzegorz Płonka jest pacjentem profesora Skarżyńskiego i Instytutu od 2007 r. Przez długie lata chłopiec był nieprawidłowo diagnozowany. Dopiero w wieku 13 lat stwierdzono u niego ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy. Wcześniej podejrzewano autyzm i głębokie upośledzenie umysłowe. Profesor Skarżyński przyznaje, że „wszczepienie Grzegorzowi implantu ślimakowego było jedną z moich trudniejszych decyzji w medycynie pomimo, że zoperowałem już ponad 215 tysięcy uszu”.

„Kiedy wszczepiono mi implant, to było dla mnie coś, czego się nie spodziewałem – usłyszałem śpiew ptaków. I ciągle chciałem ich słuchać” – wspomina GrzegorzPłonka – „Po założeniu implantu, wszystko się zmieniło, wszystko było nowe. Zacząłem słuchać, bawić się dźwiękami i po prostu zakochałem się w muzyce. Dzięki implantowi, mogę dziś usłyszeć całą orkiestrę, flety, wysokie dźwięki”.

Dzięki ciężkiej pracy Grzegorz nauczył się grać „Sonatę Księżycową” Ludwiga van Beethovena i został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Grzegorz ukończył szkołę muzyczną pierwszego stopnia, kursy informatyczne, wydał własną płytę. Sam nauczył się stroić fortepian. Interesuje się fotografią – robi zdjęcia roślin i gór oraz prowadzi swój kanał na YouTube.

Dla profesora Henryka Skarżyńskiego i Jego zespołu pozostanie jednak przede wszystkim ambasadorem tego, co udało się osiągnąć w leczeniu zaburzeń słuchu dzięki postępowi w nauce i medycynie.

Barbara Kaczyńska pełni w Instytucie funkcje Kierownika Artystycznego Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” oraz Programu Naukowo-Muzycznego „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”.

W 2017 roku ukończyła Wydział Reżyserii w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Wcześniej zaś uzyskała wykształcenie muzyczne, dziennikarskie i polonistyczne. Jest również śpiewaczką operową (mezzosopran).

Materiał powstał we współpracy z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu: www.whc.ifps.org.pl

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy