Nie korzystaj z windy, chodź schodami – będziesz miał zdrowsze serce

Portal TV Republika 01-10-2023, 12:15
Artykuł
facebook.com

„Można zapomnieć o robieniu 10 tysięcy kroków dziennie. Do tego, aby znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca, wystarczy każdego dnia wdrapać się na co najmniej 50 schodów” - wynika z nowego badania naukowców z Tulane University.

Z badania wynika, że wdrapywanie się na co najmniej pięć standardowych ciągów schodów dziennie może ograniczyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych aż o 20 %. Choroba sercowo-naczyniowa na podłożu miażdżycy (ASCVD), obok choroby niedokrwiennej serca i udaru, to jedna z głównych przyczyn zgonów w skali świata. "Krótkie serie intensywnej aktywności, takie jak wspinaczka po schodach, są niewymagającym czasu sposobem na poprawę sprawności krążeniowo-oddechowej i profilu lipidowego, zwłaszcza wśród osób niemogących sprostać obecnym zaleceniom dotyczącym aktywności fizycznej" - mówi jeden z autorów badania, dr Lu Qi, profesor Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine (USA). - "Te ustalenia pokazują potencjalne korzyści z wchodzenia po schodach - jako podstawowego środka przeciwdziałania ASCVD w ogólnej populacji".

Wykorzystując dane z UK Biobank, dotyczące aż 450 tys. dorosłych osób, autorzy badania obliczyli podatność uczestników na choroby sercowo-naczyniowe, bazując na wywiadzie rodzinnym oraz czynnikach ryzyka - genetycznych i znanych pozagenetycznych. Następnie wypytali pacjentów o codzienne nawyki i styl życia, a także o to, jak często wchodzą oni po schodach. Następnie przez kilka-kilkanaście lat obserwowali stan zdrowia badanej grupy.

Autorzy badania stwierdzili, że wdrapywanie się po określonej liczbie schodów dziennie przekłada się zwłaszcza na mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u tych osób, które już wcześniej były stosunkowo mniej na to podatne. Ale - jak podkreślił Qi - codzienna wspinaczka może również "skutecznie ograniczyć" podwyższone ryzyko chorób serca u osób generalnie bardziej podatnych na te choroby.

Wszechobecność schodów Qi określa jako tani, dostępny sposób włączania ćwiczeń do codziennej rutyny. "To badanie dostarcza nowych dowodów na ochronne działanie wspinaczki po schodach w stosunku do ryzyka choroby sercowo-naczyniowej na podłożu miażdżycy, zwłaszcza w przypadku osób z licznymi czynnikami ryzyka tej choroby" - mówi Qi.

Badanie przedstawiono na łamach pisma "Atherosclerosis" (10.1016/j.atherosclerosis.2023.117300).

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy