O życiu, o sporcie z zawodnikami Orlen Team - Kamil Stoch [wideo]

portal TV Republika 27-05-2023, 09:06
Artykuł
Telewizja Republika

„O życiu, o sporcie” w Dodatku Sportowym TV Republika. W czwartym odcinku programu mieliśmy przyjemność rozmawiać z żywą legendą skoków narciarskich i multimedalistą w tej dyscyplinie, Kamilem Stochem.

36-latek ma na swoim koncie niemalże wszystkie możliwe indywidualne tytuły. Trzykrotnie sięgał po złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich. Jest także mistrzem świata na dużej skoczni z 2013 roku. Dwukrotnie sięgał po dużą Kryształową Kulę za triumfy w Pucharze Świata w sezonach 2013/2014 oraz 2017/2018. Trzykrotnie wygrywał prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, a dwa razy stawał na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej turnieju Raw Air. Sukcesy święcił także wraz z Reprezentacją Polski. Trzykrotnie sięgał z nią po brązowe medale mistrzostw świata w latach 2013-2015 oraz w 2021 roku.

Jego przygoda ze skokami narciarskimi zaczęła się w wieku kilku lat. Wówczas ujrzał, gdy inne dzieci skakały z ręcznie usypanej górki. Zaczęło go to fascynować i spróbował swoich sił. Później zaraził się tą dyscypliną i chciał, tylko by skakać jeszcze dalej, jeszcze wyżej i jeszcze szybciej.Przy tak okazałej liczbie sukcesów, Kamil Stoch przyznał w rozmowie, że jego marzeniem jest zdobycie, jednego złotego medalu, jakiego brakuje mu w dorobku. Jest to tytuł mistrza świata w lotach narciarskich. - Natomiast przystępując do treningów i przygotowań, nie daje sobie za cel, że chce wygrać tylko i wyłącznie tę konkretną imprezę. Chcę rozwijać się jako sportowiec, chcę polepszyć swoje skoki, by skakać ładniej i dalej, przez co wiem, że moje wyniki się poprawią. Dla mnie cel zadaniowy jest ważniejszy od celu wynikowego.

Kamil Stoch ma również porady dla młodych adeptów, nie tylko w skokach narciarskich, ale i pozostałych dyscyplinach. - To, czego życzyłbym przyszłym pokoleniom, to wytrwałości w tym, co robicie, cierpliwości do własnych ambicji i ludzi, którymi się otoczycie, by mogli oni wam pomóc, szczególnie w tych najtrudniejszych momentach.

Multimedalista w skokach narciarskich przyznał, że jest spokojny o tę dyscyplinę w naszym kraju. Uważa, że mamy bardzo dobrych trenerów, świetne podłoże w postaci infrastruktury i bardzo dobre obiekty do treningów. Kluczem jest, by odpowiednio zachęcić młodzież. Brakuje mu osobiście napływu młodych adeptów, a warto zachęcać dzieci do trenowania tej dyscypliny, zwłaszcza na Podhalu. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy