Opozycja się wścieknie. MF: gospodarka się kręci, pieniędzy nie brakuje

Artykuł
canva.com

Czarne scenariusze tworzone przez polityków Platformy Obywatelskiej, Polski2050 czy PSL-KP znowu się nie ziściły – rząd podliczył wydatki i wpływy państwa w zeszłym roku. Okazało się, że do budżetu państwa wpłynęło niemal pół biliona złotych (dokładnie 494,8 mld zł), a wydatki wyniosły 521,2 mld zł. Deficyt wyniósł 65,1 proc. zaplanowanej kwoty, czyli – zamiast 40,5 mld zł – 26,4 mld zł!

Jak przypomniał rzecznik rządu Piotr Müller, w 2021 r. rząd wspierał finansowo przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią Covid-19 oraz trudnościami gospodarczymi, jakie zostały przez nią wywołane.

– Te działania pozwoliły na to, aby poziom bezrobocia był niższy niż zaplanowany w projekcie budżetu. Zgodnie z projektem szacowaliśmy, że na koniec 2021 r. poziom bezrobocia rejestrowanego wyniesie ok. 6 proc. Ostatecznie dzięki działaniom pomocowym w ramach tarcz bezrobocie spadło do 5,4 proc. – tłumaczył.

Z kolei wzrost Produktu Krajowego Brutto na rok 2021 był wyższy niż zakładany. Ekonomiści przywidywali go na poziomie 4,9 proc., a ostatecznie wyniósł 5,9 proc.

– Rok 2022 jest rokiem pełnym wyzwań, ale informacje co do ewentualnej nowelizacji budżetu państwa będziemy przedstawiać w dalszym terminie – dodał Müller.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy