Plebiscyt IFFHS. Najlepszym sędzią 2022 roku został... Szymon Marciniak!

Artykuł
twitter.com@SaddickAdams

Szymon Marciniak. Gdy słyszymy to nazwisko, w głowie mamy od razu - przede wszystkim - finał mistrzostw świata 2022 w Katarze. Bo to właśnie Marciniak ten finał prowadził. Polski arbiter został laureatem tradycyjnego plebiscytu Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) na... najlepszego sędziego 2022 roku.

42-letni arbiter z Płocka był wyraźnie najlepszy w głosowaniu. Uzyskał 150 punktów i wyprzedził zwycięzcę ankiety z 2020 roku, Włocha Daniele Orsato - 65 oraz Francuza Clementa Turpina - 40.

"Został pierwszym polskim sędzią głównym, który poprowadził finał mistrzostw świata i to zaledwie rok po tym, jak został zmuszony do opuszczenia mistrzostw Europy z powodu problemów zdrowotnych. Co za osiągnięcie Szymona Marciniaka!", napisano na stronie organizacji. 

Kolejne miejsca w klasyfikacji sędziów zajęli: Anglik Michael Oliver - 35 pkt, Victor Gomes z RPA - 25 i Słoweniec Slavko Vincic - 20.

 Istniejąca od 1984 roku IFFHS zajmuje się badaniem historii piłki nożnej i prowadzeniem statystyk. Organizacja co roku organizuje plebiscyty w różnych kategoriach. Za miniony rok nagrodzeni zostali m.in. Belg Thibaut Courtois z Realu Madryt w kategorii "najlepszy bramkarz", w której szósty był Wojciech Szczęsny, Argentyńczyk Lionel Messi jako najlepszy piłkarz, jego opiekun z reprezentacji Lionel Scaloni uznany został najlepszym trenerem drużyn narodowych, a laureatem tej nagrody wśród szkoleniowców klubowych został Włoch Carlo Ancelotti z Realu Madryt.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy