Polska 2 czerwca – co wydarzyło się tego dnia

Portal TV Republika,kk 02-06-2024, 10:30
Artykuł
PAP, dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia w Krakowie położono kamień węgielny pod budowę Teatru im. Juliusza Słowackiego; we wsi Hurby na Wołyniu oddział UPA zamordował około 250 Polaków; Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę w sprawie zwalczania drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym; początek pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski; ukazał się pierwszy numer reaktywowanego „Tygodnika Solidarność”; w Ursusie zjechał z linii montażowej 1,5-milionowy ciągnik rolniczy. Urodzili się m. in. Marcel Reich-Ranicki, Jacek Pałkiewicz, Krzysztof Lang, Katarzyna Stankiewicz, Michał Kwiatkowski. Zmarli natomiast: Michał Ciundziewicki, Walenty Szwajcer, Andrzej Niemczyk oraz Marian Słowiński.

1594 - We Fromborku założono cech kowali. Tworzyło go dwóch kowali od „ciężkiej roboty”, dwóch stolarzy i jeden ślusarz.

1809 – Książę Józef Poniatowski ustanowił „Rząd Centralny Wojskowy Tymczasowy Obydwóch Galicjów pod protekcją Najjaśniejszego Cesarza i Króla Wielkiego Napoleona”, którego celem było doprowadzenie do włączenia Galicji i Małopolski do Księstwa Warszawskiego.

1863 – W Mińsku został rozstrzelany za agitację powstańczą polski żołnierz w służbie rosyjskiej Michał Ciundziewicki.

1891 - W Krakowie położono kamień węgielny pod budowę Teatru im. Juliusza Słowackiego.

1920 - We Włocławku urodził się Marcel Reich-Ranicki, niemiecki krytyk literacki, pochodzący z rodziny polskich Żydów; po wybuchu II wojny światowej przebywał w warszawskim getcie, skąd w 1943 r. uciekł; przeżył wojnę ukrywając się u polskiej rodziny; według katalogu IPN od 1945 r. był funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego; następnie pracował w dyplomacji; w 1958 r. wyjechał do RFN; należał do najbardziej wpływowych krytyków literackich, był szefem redakcji kultury w „FAZ”, a następnie w telewizji ZDF.

1920 – Wojna polsko-bolszewicka: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Boryspolem koło Kijowa.

1920 – W Olsztynie po raz pierwszy wykonano pieśń O Warmio moja miła. Melodię do utworu napisał Feliks Nowowiejski. Jako autorkę tekstu hymnu Gazeta Olsztyńska w 1920 roku podała poetkę Marię Paruszewską. Od 20 czerwca 2000 Rada Miejska w Olsztynie przyjęła utwór jako oficjalny hymn i hejnał miasta.

1942 - W Immensen w Niemczech urodził się Jacek Pałkiewicz, podróżnik, członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

1943 - Zbrodnia Wołyńska: We wsi Hurby na Wołyniu oddział UPA wspierany przez lokalne samoobrony ukraińskie zamordował około 250 Polaków.

1947 - Sejm Ustawodawczy przyjął ustawy: w sprawie zwalczania drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym, o obywatelskich komisjach podatkowych i lustratorach społecznych oraz o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i budowlanych.

1950 - W Warszawie urodził się Krzysztof Lang, reżyser, scenarzysta; autor filmów „Prowokator” i „Strefa ciszy”.

1967 – Przedstawiciele Sztabu „Operacji 1001–Frombork” przekazali kierownictwu Szkoły Podstawowej i Domu Dziecka we Fromborku pierwsze urządzenia wykonane przez harcerzy z całej Polski.

1977 - W Działdowie urodziła się Katarzyna Stankiewicz, wokalistka, autorka tekstów.

1979 - Początek pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, która trwała do 10 czerwca. W Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) padły słynne słowa: „Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież (…): Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

1982 – W Grudziądzu odbył się pierwszy lekkoatletyczny Memoriał Bronisława Malinowskiego.

1986 - W swym pierwszym meczu grupowym na Mundialu w Meksyku Polska zremisowała bezbramkowo z Marokiem.

1989 - Ukazał się pierwszy numer reaktywowanego „Tygodnika Solidarność” pod redakcją Tadeusza Mazowieckiego; tygodnik ukazywał się od kwietnia 1981 r. do wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.; następnie tygodnik został zawieszony przez władze komunistyczne, a część jego dziennikarzy została internowana.

1990 - W Chełmży urodził się Michał Kwiatkowski, kolarz szosowy, zawodowy mistrz świata ze startu wspólnego z 2014 r.

1994 - W Biskupinie zmarł Walenty Szwajcer, nauczyciel, odkrywca pozostałości osady kultury łużyckiej w Biskupinie.

1996 – Wystartował portal internetowy Onet.pl.

2004 - W Warszawie padła rekordowa wówczas wygrana w Dużym Lotku (20 119 858,20 zł).

2006 - W zakładach w Ursusie zjechał z linii montażowej 1,5-milionowy ciągnik rolniczy.

2016 - W Warszawie zmarł Andrzej Niemczyk, selekcjoner reprezentacji siatkarek, które dwukrotnie w 2003 i 2005 r. zdobyły mistrzostwo Europy; siatkarz, reprezentant Polski.

2020 – W Warszawie zmarł mjr Marian Słowiński, uczestnik kampanii polskiej i francuskiej w czasie II wojny światowej, weteran 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy