Polska 7 czerwca – co wydarzyło się tego dnia

Portal TV Republika, kk 07-06-2024, 10:00
Artykuł
PAP, dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia do Gdańska przybył cesarz Napoleon Bonaparte; na wniosek Komisji Międzysojuszniczej przerwano walki III. Powstania Śląskiego; czasie pierwszej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II odwiedził Kalwarię i Wadowice oraz niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau; odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego frekwencją 24,53 %. Urodzili się m. in. Wacław Tokarz, Andrzej Wierzbicki, Aleksander Krawczuk, Henryk Jerzy Chmielewski, Tadeusz Chmielewski, Leszek Moczulski, Jan Miodek, Antoni Chodorowski, Dorota Kamińska, Robert Janson. Zmarli natomiast: Kazimierz IV Jagiellończyk, Marian Spychalski, Józef Obrembski, Barbara Wachowicz-Napiórkowska oraz Eyszard Bugajski.

1333 – We Fromborku spotkali się biskupi trzech diecezji: warmińskiej – Henryk II, chełmińskiej – Otto oraz sambijskiej – Jan. Hierarchowie kościelni potwierdzili ustalenia przywileju papieża Innocentego IV z 30 czerwca 1243r. określającego granice pruskich diecezji.

1415 - Przez teren Polski przechodził pas całkowitego zaćmienia Słońca.

1457 – Król Kazimierz IV Jagiellończyk wjechał triumfalnie na wykupiony od czeskich najemników zamek w Malborku.

1490 - Węgierska szlachta obwołała królewicza polskiego Jana I Olbrachta królem Węgier.

1492 - W Grodnie, po 45 latach panowania w Koronie i 52 na Litwie, zmarł król Kazimierz IV Jagiellończyk.

1660 - W Oradei zmarł Jerzy II Rakoczy, książę Siedmiogrodu, uczestnik układu w Radnot z 1656 r., przewidującego rozbiór Rzeczypospolitej; w 1657 r. najechał Małopolskę i Mazowsze, grabiąc m.in. Warszawę; pokonany przez Stefana Czarnieckiego pod Czarnym Ostrowem.

1698 – Zawarto umowę piską na mocy której król August II Mocny zgodził się na zajęcie Elbląga przez Prusy Książęce.

1812 - Do Gdańska przybył cesarz Napoleon Bonaparte.

1840 - W Berlinie zmarł król pruski Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern, panujący od 1797 r.; jego następcą został Fryderyk Wilhelm IV.

1873 - W Częstochowie urodził się Wacław Tokarz, historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego; badacz historii wojskowości i dziejów politycznych Polski przełomu XVIII i XIX w.

1877 - Urodził się Andrzej Wierzbicki, działacz gospodarczy i polityczny, współzałożyciel i dyrektor Lewiatana, od 1932 r. prezes Zarządu Centralnego Związku Przemysłu Polskiego.

1902 – Na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” ukazał się pierwszy odcinek powieści historycznej „Popioły” Stefana Żeromskiego.

1921 - Na wniosek Komisji Międzysojuszniczej przerwano walki III. Powstania Śląskiego i ustalono linię demarkacyjną.

1922 - W Krakowie urodził się Aleksander Krawczuk, historyk, eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca dziejów starożytnej Grecji i Rzymu; w latach 1986-1989 minister kultury i sztuki.

1923 - W Warszawie urodził się Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, grafik, rysownik, autor komiksów, m.in. o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

1925 - Powstało Stronnictwo Chrześcijańsko-Narodowe.

1927 - W Warszawie zabity został sowiecki poseł Piotr Wojkow; zamachu dokonał rosyjski emigrant Borys Kowerda; zabójstwo to spowodowało znaczne pogorszenie relacji polsko-sowieckich.

1927 - W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Tadeusz Chmielewski, reżyser, scenarzysta, producent filmowy; autor filmów „Ewa chce spać”, „Gdzie jest generał”, „Pieczone gołąbki”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Wiosna panie sierżancie” i „Wierna rzeka”.

1930 - W Warszawie urodził się Leszek Moczulski, historyk, dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej; jeden z założycieli Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), współtwórca i przywódca Konfederacji Polski Niepodległej; wielokrotnie represjonowany przez władze komunistyczne, więziony w latach 1957-1958, 1980-1984 i 1985-1986; po 1989 r. parlamentarzysta (1991-1997); autor książek „Wojna polska 1939” i „Rewolucja bez rewolucji”.

1946 - W Tarnowskich Górach urodził się Jan Miodek, językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

1946 - W Chodorach urodził się Antoni Chodorowski, grafik, karykaturzysta.

1954 - Stanisław Cat-Mackiewicz został premierem rządu emigracyjnego.

1955 - W Warszawie urodziła się Dorota Kamińska, aktorka, przez wiele lat związana z warszawskim Teatrem Studio; wystąpiła w filmach „Karate po polsku”, „Och, Karol”, „Pręgi”, znana również z seriali „Fala zbrodni” i „Fitness Club”.

1963 - Premiera filmu Smarkula w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

1965 - W Czeladzi urodził się Robert Janson, kompozytor, gitarzysta, lider grupy Varius Manx; autor muzyki do filmów „Nocne graffiti” i „Młode wilki”.

1979 - W czasie pierwszej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II odwiedził Kalwarię i Wadowice; przybył również na teren byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie odprawił mszę świętą.

1980 - W Warszawie zmarł Marian Spychalski, działacz komunistyczny, minister obrony narodowej, marszałek Polski, przewodniczący Rady Państwa PRL.

1982 - Podpisano polsko-sowiecką umowę o współpracy przy budowie warszawskiego metra.

1986 – Polska pokonała Portugalię 1:0 w swym drugim meczu grupowym podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Meksyku.

 

1991 - Na początku mszy świętej, którą tego dnia sprawował w Płocku Jan Paweł II, znakiem krzyża zostało zainaugurowane i rozpoczęło działalność ewangelizacyjną Katolickie Radio Płock (obecnie Katolickie Radio Diecezji Płockiej), pierwsza w kraju rozgłośnia katolicka.

2002 - Premiera filmu „Dzień świra” w reżyserii Marka Koterskiego.

2008 - W Austrii i Szwajcarii rozpoczęły się XIII Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej; po raz pierwszy w historii uczestniczyła w nich reprezentacja Polski.

2008 - Wystartował kanał informacyjny Polsat News.

2009 - W Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego: PO zdobyła 25 mandatów, PiS 15, koalicja SLD-UP 7 i PSL 3; frekwencja wyborcza wyniosła 24,53 proc.

2011 - W Mejszagole w wieku 105 lat zmarł ksiądz Józef Obrembski, nazywany patriarchą kapłanów Wileńszczyzny, autorytet moralny Polaków na Litwie.

2017 – Warszawski kościół Wszystkich Świętych został uhonorowany tytułem „House of Life” („Dom życia”), przyznawanym przez Międzynarodową Fundację Raoula Wallenberga za ratowanie Żydów w czasie Holokaustu. Świątynia w czasie II wojny światowej znalazła się na terenie getta. Ówczesny proboszcz ks. Marceli Godlewski udzielał żydowskiej ludności schronienia przed Niemcami, zorganizował też w parafii jadłodajnię, która wydawała ok. 100 posiłków dziennie.

2018 – W Warszawie zmarła Barbara Wachowicz-Napiórkowska, pisarka, autorka spektakli, poświęconych historii Polski oraz książek m.in. „Dom Sienkiewicza”, „Bohaterki Powstańczej Warszawy. My musimy być mocne i jasne”, „Czas nasturcji”, „Ciebie jedną kocham. Tropami Stefana Żeromskiego w najściślejszej ojczyźnie”, „Marie jego życia”, „Malwy na lewadach” oraz cykl „Wierna rzeka harcerstwa”.

2019 – W Warszawie zmarł Ryszard Bugajski, reżyser, scenarzysta i pisarz; twórca m.in. filmów „Przesłuchanie”, „Generał Nil”, „Układ zamknięty” oraz „Zaćma”. Film „Przesłuchanie” z 1982 r., opowiadający o działaniach komunistycznej bezpieki w okresie stalinowskim, został określony przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL”. Przez lata był kolportowany na kasetach wideo i pokazywany na zamkniętych pokazach. Premiery kinowej doczekał się w 1989 r. Rok później film stał się wydarzeniem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, na którym Krystyna Janda została uhonorowana nagrodą dla najlepszej aktorki.Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy