Polska bogatsza o dziewięć kolejnych zabytków. Zobacz pełną listę [wideo]

Telewizja Republika

- Każde pokazanie elementów naszego dziejowego i pokoleniowego dorobku ma ogromne znaczenie, powiedział w Pałacu Prezydenckim prezydent RP Andrzej Duda podczas ceremonii wręczania rozporządzeń uznających obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. "Bardzo jest ważna dla mnie ta uroczystość, bo jak wiecie państwo, w mojej służbie prezydenckiej pamięć historyczna, jej związek z naszą teraźniejszością, nasze korzenie mają niezwykle istotne znaczenie. Mają one, co oczywiste, niezwykle istotne znaczenie także dla budowania postaw, a tym samym także i dla przyszłości naszego kraju".

Podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że Pomniki Historii to "najwyższa forma ochrony zabytków w Polsce, ochrony polskiej tożsamości". "Warto chyba powiedzieć (...) o tym, że proces powstawania Pomnika Historii w sensie administracyjnym czy politycznym, proces zmierzający do nadania tego tytułu przede wszystkim wyraża rzecz bardzo ważną dla każdej wspólnoty narodowej, a mianowicie realizację dobra publicznego przez polskie państwo. Bo ten proces doskonale obrazuje funkcjonowanie państwa właśnie dla dobra publicznego. Zaczyna się od tego, że ktoś dbał przez lata o jakiś element materialnego dziedzictwa, także ten element niematerialny, związany z zabytkiem tzw. nieruchomym. A później przechodzi to w pewną inicjatywę przygotowania wniosku o Pomnik Historii", powiedział.

Obiekty wpisane w piątek na listę Pomników Historii to: klasztor św. Onufrego w Jabłecznej, zespół architektoniczno-urbanistyczny Nowa Huta w Krakowie, zespół kolegialny św. Marcina Biskupa w Opatowie, sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym, klasztor męski Zwiastowania NMP w Supraślu, zespół archikolegiaty NMP i św. Aleksego w Tumie, kościół parafialny w Małujowicach, zespół klasztorny w Radomiu i gmach dawnego ministerstwa Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie.

Źródło: PAP/Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy