Posłanka Lewicy nie zna historii? Mularczyk w Republice: ręce opadają! [wideo]

portal tvrepublika.pl 21-03-2023, 16:03
Artykuł
Telewizja Republika

"To są potworne braki w wykształceniu historycznym, w wiedzy elementarnej. Widzimy, jak wielkie spustoszone w głowach młodych ludzi powoduje taka dezinformacja, jaką Niemcy sączyli do głów Polaków od dłuższego czasu. To jest absolutny nonsens...", takimi słowami na antenie Telewizji Republika, wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk skomentował poranny występek jednej z posłanek Lewicy w Polskim Radiu 24.

„Wbrew temu, co Prawo i Sprawiedliwość mówi, to temat reparacji od strony prawnej jest faktycznie zamknięty", powiedziała dziś rano na antenie Polskiego Radia 24 poseł Lewicy Paulina Matysiak. 

Zdaniem Pauliny Matysiak, Prawo i Sprawiedliwość „wyciąga” temat reparacji, „bo jest dla niego wygodny i pasuje do opowieści, że Niemcy są złe”.

"Jeżeli PiS faktycznie uczciwie chce otworzyć ten temat zadośćuczynienia Polakom za krzywdy w czasie II wojny światowej, to powinno być otwarte też na uczciwe postawienie i załatwienie sprawy, chociażby dotyczącej tematu przejętego przez Polskę mienia z tzw. Ziem Odzyskanych", stwierdziła Matysiak dodając, że „w ogóle ten temat się w tej dyskusji nie pojawia”. Zobaczcie sami!

 Te słowa nie przeszły bez w przestrzeni medialnej, wręcz przeciwnie - wywołały poruszenie w mediach społecznościowych. Posłanka Lewicy zamieściła na Twitterze wpis, w którym wyjaśniła, że jej słowa były „skrótem myślowym”. To ciekawy skrót, nie ma co...

"To są potworne braki w wykształceniu historycznym, w wiedzy elementarnej. Widzimy, jak wielkie spustoszone w głowach młodych ludzi powoduje taka dezinformacja, jaką Niemcy sączyli do głów Polaków od dłuższego czasu. To jest absolutny nonsens... Konwencja i skutkiem okupacji niemieckiej były i straty materialne i demograficzne polski i przesunięcie granic. To wszystko odbywało się ponad naszymi głowami", mówił Mularczyk podczas rozmowy z red. Adrianem Stankowskim.

Jak zaznaczył polityk - "To nie Polacy wywołali wojnę, tylko Niemcy".

"To co się działo jest wynikiem ich działań. My przedstawiliśmy raport. Oprócz tego, że wyślę go do Tuska, wyślę tez posłankom Lewicy, żeby zapoznały się z definicją reparacji i zaznajomiły się z faktami historycznymi", dodał.

"Cóż mówić, ręce opadają nad poziomem intelektualnym, brakiem wiedzy elementarnej, braki historii przynoszą dramatyczne rezultaty. Niestety widzimy, nasi sąsiedzi w wielu krajach uważają historię za ważny element, uczyli jej naprawdę szczegółowo. W Polsce niestety jest z tym krucho. Trzeba jednak robić swoje, reprezentować nasze polskie racje", przekonywał wiceminister spraw zagranicznych.

Posłuchajcie całej rozmowy w oknie poniżej!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy