Prezydent Duda: Polska stała się niezależna od dostaw rosyjskiego gazu

portal tvrepublika.pl 27-09-2022, 12:21
Artykuł
Zrzut ekranu tvp.info

Dziś odbywa się symboliczne uruchomienie gazociągu Baltic Pipe. Na to wydarzenie Polacy czekali od wielu lat. Można powiedzieć śmiało, iż trwało to długo, a droga była wyboista. Zmiany partii rządzących, spory polityczne to niektóre z czynników, które miały na to wpływ. "W 2015 roku, po zwycięstwie wyborczym, nie kto inny, jak Piotr Naimski, z wielka energią przystąpił do realizacji tego zadania. Od samego początku miałem wielką przyjemność, że współpracowałem z nim bardzo ściśle. W maju 2020 roku ogłaszałem, że inwestycja budowy gazociągu do Polski z Szelfu Norweskiego przez Danię rozpoczyna się. Powiedzmy sobie otwarcie - cała procedura zaczęła się w 2016 roku" - powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas oficjalnego briefingu prasowego w Goleniowie.

"Trudno się wzruszać nad fragmentami instalacji gazowej, ale proszę mi wierzyć, że to wzruszający dla mnie moment. Po wielu latach dyskusji, rozpaczliwych prób, dziś wreszcie dokonujemy tego otwarcia, który przez dziesięciolecia był polskim marzeniem tych, którzy mieli wizję dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, wzmocnienia suwerenności naszego kraju i uniezależnienia od dostaw rosyjskich, dostaw ze wschodu" - mówiła głowa państwa polskiego.

Zobacz też: Przełomowy dzień dla Polski! Czas na uruchomienie gazociągu Baltic Pipe

Prezydent przypomniał również historię gazociągu Baltic Pipe. Sięga ona jeszcze lat 90-tych ubiegłego stulecia.

"Ta dyskusja zaczęła się jeszcze w latach 90-tych, gdy podpisywano wieloletnie umowy na dostawy gazu z Rosji. To była wielka wizja, którą kiedyś przedstawił pan minister Piotr Naimski ze swoim kolegą Piotrem Woźniakiem gdy obaj byli doradcami pana premiera Jerzego Buzka i zajmowali się bezpieczeństwem energetycznym Polski na samym początku XXI wieku. W 2001 roku" - wspomniał.

Polecamy: Sakiewicz w Republice: gazociąg Baltic Pipe to kawałek naszego życia [wideo]

Andrzej Duda zaznaczył, że droga realizacji systemu przesyłu gazu nie była łatwa, a wręcz przeciwnie - pełna trudności i niejasności. Podkreślił jednak, że po latach starań - udało się osiągnąć celu. Dzięki temu Polska stała się niezależna od dostaw rosyjskiego gazu.

 

 

Źródło: tvp.info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy