Prof. Banach: Może być ich kilkaset tysięcy dziennie

Artykuł
Omikron - jak podaje lekarz - w większości doprowadza do łagodnego przebiegu choroby
Fot. Canva

Szczyt zakażeń SARS-CoV-2 jest jeszcze przed nami. Dane matematyczne wskazują, że może być kilkaset tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie - powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.

Omikron, który najczęściej jest teraz rozpoznawany to - jak przypomina naukowiec - jest najbardziej zaraźliwym wariantem patogenu odpowiedzialnego za trwającą już blisko dwa lata pandemię.

- Jest to zarówno na świecie, jak i w Polsce wariant dominujący - zaznaczył prof. Banach.

- Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że każde kolejne zakażenie koronawirusem to infekcja wariantem omikron - ocenił.

- Szczyt zakażeń SARS-CoV-2 jest jeszcze przed nami. Dane matematyczne wskazują, że może być kilkaset tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Oczywiście nie będziemy tego w pełni rozpoznawali, bo u nas wydaje się, że górna granica liczby dziennych testów to 200 tysięcy - podkreślił profesor.

ZOBACZ: Przekręty Niemców. Miliony więcej certyfikatów szczepień niż dawek szczepionki

Omikron, chociaż - jak podaje lekarz - w większości doprowadza do łagodnego przebiegu COVID-19, jest bardzo niebezpieczny, bo roznosi się szybciej i łatwiej.

- W tym przypadku szczególnie należy pamiętać o przestrzeganiu rygorów sanitarnych i szczepieniach - mówił prof. Banach. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy