Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce na Ukrainie. Trwa ewakuacja ludności. Niektóre miasta są już zalane!

Portal TV Republika 06-06-2023, 09:59
Twitter/za PAP

Rosjanie wysadzili w powietrze tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - informują Siły Zbrojne Ukrainy. Według Ukraińców, w strefie zalania znajduje się ponad 80 miejscowości, w tym niedawno okupowany Chersoń. ZOBACZ FILM!

Informację przekazało ukraińskie wojsko. Jest to o tyle niebezpieczne, że może dojść do zalania ponad 80 miejscowości, w tym odzyskanego niedawno Chersonia.

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Ukrainy w związku z wybuchem tamy na zbiorniku Kachowskim - poinformował Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

Trwa już ewakuacja ludności z terenów zagrożonych zalaniem.

- Rosyjscy terroryści. Zniszczenie tamy elektrowni wodnej Kachowka tylko potwierdza dla całego świata, że ​​trzeba ich wypędzić z każdego zakątka ukraińskiej ziemi. Nie należy zostawiać im ani jednego metra, bo każdy metr wykorzystują do terroru. Dopiero zwycięstwo Ukrainy przywróci bezpieczeństwo. I to zwycięstwo nadejdzie. Terroryści nie będą w stanie zatrzymać Ukrainy wodą, rakietami ani niczym innym. Wszystkie usługi działają. Zwołałem Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Prosimy o rozpowszechnianie wyłącznie oficjalnych i zweryfikowanych informacji - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

Władze obwodów podają też na bieżąco informacje dotyczące zalanych terenów.

- Po wysadzeniu przez rosyjskie wojska okupacyjne zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze prawie dziesięć miejscowości zostało całkowicie albo częściowo zalanych, a w strefie zagrożenia znalazło się około 16 tys. ludzi – podała Chersońska Wojskowa Administracja Obwodowa.

Władze obwodu zorganizowały ewakuację mieszkańców zagrożonych terenów. Wywożeni są oni ze swoich miejscowości do Chersonia i Mikołajowa, a stamtąd pociągami do innych miast Ukrainy.

- Rosja zniszczyła zaporę w (Nowej) Kachowce, powodując prawdopodobnie największą katastrofę technologiczną w Europie od dziesięcioleci i narażając tysiące cywilów na niebezpieczeństwo. To odrażająca zbrodnia wojenna. Jedynym sposobem na powstrzymanie Rosji, największego terrorysty XXI wieku, jest wyrzucenie jej z Ukrainy – napisał Kułeba na Twitterze.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy