Sakiewicz w Republice: PL2050 to medialna wydmuszka. PO zejdzie do...

Tomasz Domański 20-03-2023, 08:22
Artykuł
Telewizja Republika

Nie ma najmniejszej wątpliwości. - Polska 2050 to medialna wydmuszka. Platforma Obywatelska zejdzie przed wyborami do 20 proc., ocenił w porannym poniedziałkowym programie red. nacz. Gazety Polskiej, Gazety Polskiej Codziennie i szef Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz. To w odpowiedzi na licznie pojawiające się sondaże. Ostatnie badanie CBOS obnażyło realną siłę byłego showmana TVN. Szymon Hołownia po wielu wzlotach może teraz liczyć zaledwie na 6 proc. społecznego poparcia, KO już tylko na 18 proc. a PiS... 38 proc.

Według publicysty partia Jarosława Kaczyńskiego jest dziś na drodze do tego, żeby rządzić samodzielnie. - PO najgorsze ma przed sobą, sprawa papieża i pedofilów będzie ich przygniatać. Oni tego nie zasłonią i nie zakrzyczą. Będą ich zżerać afery, ocenił Tomasz Sakiewicz w rozmowie z Emilią Wierzbicki.

Znany dziennikarz uważa, że zdolności mobilizacyjne PiS są nieporównywalne, w przypadku opozycji następuje demobilizacja. "Jeszcze parę wypowiedzi i Donald Tusk się wypali".

Przypomnijmy,
z najnowszego sondażu CBOS wynika, że PiS, wraz Solidarną Polską i Partią Republikańską zagłosowałoby 38 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach (o 2 pkt. proc. więcej w porównaniu z lutym).

Na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zagłosowałoby 18 proc. badanych (o 4 pkt. proc. mniej niż w lutym); po 6 proc. ankietowanych poparłoby Polskę 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja WiN. Oba ugrupowania w porównaniu z lutym zanotowały spadek poparcia o 1 pkt. proc.

Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem. Według sondażu, chęć oddania głosu na Lewicę zadeklaruje 4 proc. badanych mających zamiar wziąć udział w wyborach, czyli o 1 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Na PSL-Koalicję Polską swój głos oddałoby 2 proc. badanych (1 pkt. proc. mniej). Agrounia i Porozumienie oraz na Wolnościowcy uzyskali w sondażu po 0 proc. wskazań. Na inną partię zagłosowałby 1 proc.

W porównaniu z lutym wyraźnie wzrósł odsetek wyborców niezdecydowanych, wahających się, które ugrupowanie poprzeć w wyborach do 21 proc. - to wzrost o 5 pkt.proc. CBOS zauważa, że to najwyższy odsetek odpowiedzi „Trudno powiedzieć” od czterech miesięcy. Minimalnie wzrósł także odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji partyjnych - do 5 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).
Źródło: Telewizja Republika/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy