Strajk bankomatów! Dziś wypłacisz tylko 200 zł.

Portal TV Republika/jb 18-06-2024, 17:00
Artykuł
Canva.com

We wtorek w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

"18 czerwca br. Euronet przeprowadza jednodniową akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na obecną sytuację operatorów bankomatów w Polsce. Dziś obniżamy limit krajowej wypłaty gotówki do 200 zł podczas jednej transakcji, ponieważ VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce" – podała firma Euronet we wtorkowym komunikacie.

Dodała, że od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (firma zarządzająca systemem Blik) operatorom bankomatów, praktycznie nie zmieniła się.

 „Kwota dzisiejszego limitu wynika z tego, że jeśli użytkownik wypłaca z urządzenia Euronet jednorazowo kwotę powyżej 200 zł, to ponosimy stratę” – powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski. Dodał, że opłaty będące wynagrodzeniem dla operatorów bankomatów pokrywają tylko ok. 49 proc. kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów. „Euronet nie zarabia na tej opłacie, otrzymując średnio 1,20-1,70 zł od organizacji płatniczych za transakcję. Euronet pokrywa jednak wszystkie koszty związane z bankomatem” – wyjaśnił Szafirski.

 Prezes Euronetu powiedział, że akcja protestacyjna ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

 „Przeprowadzeniem akcji protestacyjnej chcemy zwrócić uwagę decydentów oraz partnerów biznesowych, ale również mediów i konsumentów na obecną sytuację operatorów sieci bankomatowych w Polsce. Oczekujemy działań ze strony VISA, Mastercard i PSP lub regulacji w tym zakresie” – zaznaczył Szafirski. „Postulujemy zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i Blik oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi” – dodał.

W komunikacie informującym o proteście Euronet powołał się na badania rynku bankomatów, jakie zostały przeprowadzone przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 r., z których wynika, że rentowość branży spada.

„Bankomaty nigdy nie były tak istotne dla użytkowników w historii bankowości polskiej jak teraz – nigdy wcześniej nie obsługiwały tak dużych przepływów gotówkowych będących odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Przy mniejszej liczbie oddziałów bankowych i zamykaniu obsługi kasjerskiej, sieci bankomatowe stały się krytycznym elementem infrastruktury finansowej kraju" – podkreślono w komunikacie.

Według danych NBP na koniec IV kw. 2023 r. liczba bankomatów w Polsce wyniosła niespełna 22,1 tys. W ostatnich trzech miesiącach ub.r. Polacy dokonali prawie 122,28 mln transakcji wypłaty gotówki o wartości przeszło 101,5 mld zł. Z informacji podanych przez Euronet wynika, że firma jest operatorem ponad 7,5 tys. punktów wypłat, co oznacza, że jej udział w rynku wynosi blisko 34 proc. 

Źródło: PAP, Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy