Szwed w Republice: bezrobcie w Polsce najniższe od trzech dekad [wideo]

Tomasz Domański 06-07-2022, 10:05
Artykuł
Telewizja Republika

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 4,9 proc. wobec 5,1 proc. w maju - wynika z informacji przekazanych dziś przez wiceministra rodziny i polityki społecznej, Stanisława Szweda w TV Republika. Na koniec czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych. Tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu.

"Mamy dzisiaj najświeższe dane, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy, najniższe bezrobocie od kilkunastu lat, na poziomie 4,9 proc. W skali europejskiej Eurostatu - niespełna 3 proc. Mamy praktycznie najniższe bezrobocie w Europie" - powiedział w rozmowie z Iloną Januszewską.

Według wstępnych danych w końcu czerwca 2022 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych. To 30,5 tys. mniej niż przed miesiącem i 173,7 tys. mniej niż przed rokiem. Po raz ostatni w lipcu 1990 r. w rejestrach urzędów pracy zarejestrowanych było mniej bezrobotnych. Wówczas było to 699 tys. osób.

Bezrobocie jest na sporo niższym poziomie niż przed początkiem epidemii koronawirusa, która zachwiała sytuacją na rynku pracy. Zdecydowane kroki polskiego rządu – sprawnie uruchomione instrumenty Tarczy Antykryzysowej i w efekcie wielomiliardowe wsparcie dla przedsiębiorców ochroniły miejsca pracy – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – W rejestrach urzędów pracy mamy ponad 100 tys. mniej bezrobotnych niż w lutym 2020 roku, czyli przed pandemia. To spadek o blisko 11 proc. Stopa bezrobocia w tym okresie spadła o 0,6 punktu procentowego. Uchroniliśmy Polskę przed powrotem do największej traumy czasów transformacji – przed gigantycznym bezrobociem – dodaje minister Marlena Maląg.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca br. wyniosła 4,9 proc. i kształtowała się w przedziale od 2,7 proc. w województwie wielkopolskim do 7,6 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia spadła o 0,2 pkt proc., a w zestawieniu z końcem czerwca 2021 r. była niższa o 1,1 pkt proc.

Dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce potwierdza również Eurostat. Z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w maju 2022 roku 2,7 proc. w Polsce wobec 6,1 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w krajach strefy euro. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,5 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

Cała rozmowa z wiceszefem resortu rodziny w oknie poniżej. Polecamy.

Źródło: Telewizja Republika/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy