W Belwederze odznaczono lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, którzy nieśli pomoc na Ukrainie, po ataku Rosji.

Portal TV Republika 09-11-2023, 21:50
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter.com

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wręczył w czwartek odznaczenia dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wolontariuszy, którzy nieśli pomoc na Ukrainie, po ataku Rosji. Uroczystość odbyła się w Belwederze w Warszawie.

Odznaczeni zostali lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, ratownicy KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) i wolontariusze z Fundacji Humanosh, Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej przy KPRM, ze Straży Granicznej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak podkreślił szef BBN, odznaczone osoby wykraczają w swojej pracy daleko poza zakres swoich podstawowych obowiązków. "Wykraczają sercem daleko poza to, co jest konieczne w relacjach międzyludzkich, między lekarzem a pacjentem, ratownikiem a ofiarą. Wykraczają także swoim myśleniem dalece ponad to, co konieczne jest do zrobienia, niosąc pomoc w najtrudniejszych warunkach, warunkach wojny, kryzysu" - powiedział Siewiera.

"Wykazaliście się nie tylko odwagą, niezwykłymi umiejętnościami, profesjonalizmem, ale przede wszystkim zdolnością myślenia o tym, co można zrobić więcej, ponad zwykły służbowy obowiązek" - wskazał Siewiera zwracając się do odznaczonych.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa i ochrony obywateli polskich i cudzoziemców podczas działań medyczno-humanitarnych w Ukrainie, za zasługi na rzecz rozwoju medycyny oraz osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został prof. Robert Gałązkowski.

Za zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa i ochrony obywateli polskich i cudzoziemców podczas działań medyczno-humanitarnych w Ukrainie Złoty Krzyż Zasługi otrzymała s. Iwona Frydryszewska, Srebrny Krzyż Zasługi wręczono Jakubowi Bałabanowi i Michałowi Paszkowskiemu, a Brązowy Krzyż Zasługi Adamowi Burakowskiemu, Elizie Horoszko i Markowi Wachnie.

Srebrnym Krzyżem Zasługi, za umacnianie obronności i bezpieczeństwa państwa, odznaczono kpt. Straży Granicznej Jacka Szumełdę.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy