W Polsce wciąż rodzi się zbyt mało dzieci. Jak można temu zaradzić?

portal tvrepublika.pl 27-09-2022, 11:59
Artykuł
canva.com

"Wyjście z pułapki niskiej dzietności to wyzwanie na wiele kadencji" – przyznała dziś w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta" szefowa MRiPS Marlena Maląg. Jak dodała - rząd Prawa i Sprawiedliwość podjął do tej pory wiele działań, wprowadzając programy społeczne, elastyczne formy pracy i wzmacniając markę rodziny.

Zapytana o pomysły rządu PiS na wyjście z pułapki niskiej dzietności, Maląg odpowiedziała, że "to jest wyzwanie na wiele kadencji".

"Rząd PiS rozpoczął te działania poprzez wzmocnienie finansowe rodzin, a wiec programy, które zostały wdrożone – program 'Rodzina 500 plus', rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej" – wymieniła.

Dodała, że potrzebne jest również wsparcie młodych ludzi w kwestii zakupu własnego mieszkania.

"Dlatego też przejęto ustawę o gwarancji wkładu własnego na zakup mieszkania" – powiedziała.

Według Maląg ważnym wsparciem dla młodych ludzi jest także wprowadzenie elastycznych form pracy tak, aby rodzice mogli łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.

"Dlatego w Sejmie aktualnie jest projekt zmian do Kodeksu pracy, związany z wprowadzeniem pracy zdalnej. Jest on na podkomisji – po raz drugi podkomisja będzie dzisiaj pracowała nad tym projektem. Wprowadzenie już na stałe do Kodeksu pracy pracy zdalnej jest bardzo trudne. Dzisiaj praca zdalna funkcjonuje na mocy przepisów ustawy covidowej, natomiast zależy nam na tym, aby ona na trwałe została wpisana do Kodeksu pracy" – zapowiedziała.

Zdaniem szefowej MRiPS, potrzebne jest wzmocnienie siły i marki rodziny. "To staramy się robić we współpracy z organizacjami pozarządowymi. To m.in. organizacje pozarządowe, poprzez rządowe środki pozyskane z konkursu +Po pierwsze rodzina+ realizują konieczne, ciekawe projekty, które służą temu, aby promować rodzinę" – stwierdziła.

Zapytana, czy program "Rodzina 500 plus" pomógł zahamować zapaść demograficzną, Maląg zaznaczyła, że gdyby nie wprowadzenie tego programu, sytuacja byłaby znacznie gorsza.

"Odsyłam do bardzo ciekawych analiz prof. Jana Paradysza (z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – red.), który pokazuje, co byłoby, gdyby nie było programu 'Rodzina 500 plus' – jaka zapaść demograficzna byłaby w tym momencie w Polsce" – podkreśliła.

Według Maląg polityka demograficzna musi być "długofalowa, konsekwentna i nie da się jej zmienić w ciągu jednej kadencji".

"Polityka prorodzinna nie była prowadzona w naszym kraju przed objęciem władzy przez rząd PiS. To są właśnie te negatywne konsekwencje. My staramy się tę sytuację zmieniać i dalej tą drogą będziemy podążać" – zapowiedziała.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy