Wariant kraken koronawirusa! Dziś w nocy wystawione zostaną skierowania na szczepienie

Portal TV Republika 05-12-2023, 20:00
Artykuł
Screenshot Portal X (d. Twitter)
Portal X (d. Twitter)

Dziś w nocy zostaną wystawione skierowania na szczepienie szczepionką Nuvaxovid zaktualizowaną dla podwariantu XBB.1.5. - przypomniało we wtorek Ministerstwo Zdrowia na portalu x (d. Twitter). Zaznaczono, że można ją przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą.

Od 6 grudnia dostępna będzie szczepionka Nuvaxovid zaktualizowana dla podwariantu XBB.1.5. W komunikacie zaznaczono, że szczepionkę Nuvaxovid może przyjąć osoba, która ukończyła 12 lat i wcześniej nie szczepiła się przeciw COVID-19 lub szczepiła się przeciw COVID-19, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można ją przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19 powinny przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni.

Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki Nuvaxovid jako kolejnej dawki przypominającej osobom z tzw. grup ryzyka: w wieku powyżej 60 lat, w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Na szczepienie można zapisać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.), przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl oraz przez infolinię 989 (w godz. 7:00 – 20:00). Resort przypomina, że od 16 grudnia 2023 r. infolinia nie będzie działała.

Źródło: PAP, Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy