Wykupił Westerplatte - będzie patronem głównego dworca kolejowego w Gdańsku

Portal TV Republika 05-12-2023, 15:45
Artykuł
facebook.com

Mieczysław Jałowiecki - człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte - zostanie patronem Dworca Głównego PKP w Gdańsku. Uroczystość nadania imienia odbędzie się w południe. Prawnuk Jałowieckiego, Andrzej Jałowiecki podkreślił, że jest szczęśliwy, dumny i wzruszony.

Uroczystość nadania imienia odbędzie się w południe. „Jestem niezmiernie szczęśliwy, dumny i wzruszony, że Dworzec Gdańsk Główny otrzymuje imię Mieczysława Jałowieckiego" - mówił jego prawnuk Andrzej Jałowiecki. Podkreślił, że proces przywracania pamięci o jego pradziadku na karty polskiej historii był złożony i wieloetapowy. „Jeszcze kilka lat temu był zapomnianym bohaterem, ale dziś staje się postacią rozpoznawalną" - mówił.

Mieczysław Jałowiecki był polskim arystokratą, dyplomatą i pierwszym delegatem Rządu Polskiego w Gdańsku. Jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dla Polski dostarczanej przez port w Gdańsku z USA. Od 1919 r., w konspiracji z Rządem Polskim, organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie tego miasta, w tym na półwyspie Westerplatte. Zorganizował także biuro paszportowe wydające wizy do Polski. Był też członkiem komisji do spraw gdańskich przy polskiej delegacji biorącej udział w konferencji pokojowej w Paryżu. W 1924 r. za swą działalność dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1939 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zmarł 10 marca 1962 r. w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany.

Zapomniany grób Mieczysława Jałowieckiego odnaleziono na londyńskim Elmers End Cemetery w Beckenham. Dzięki staraniom prawnuka i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorza Berendta w ubiegłym roku udało się sprowadzić prochy Jałowieckiego i jego żony Zofii do Gdańska. Było to - jak stwierdził Andrzej Jałowiecki - „punktem przełomowym".

We wtorek, w dokładną rocznicę ich spoczynku na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku, Mieczysław zostaje patronem Dworca Głównego w Gdańsku" - dodał prawnuk.

Uroczystość odbędzie się w południe w holu budynku Dworca Głównego w Gdańsku.Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy