Z Norwegii do Polski. Baltic Pipe symbolicznie otwarty! Kiedy oficjalnie? [wideo]

portal tvrepublika.pl 27-09-2022, 12:48
Artykuł
Telewizja Republika

W tłoczni gazu w Goleniowie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.

Gazociąg tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Zobacz też: Baltic Pipe gotowy - zgodnie z planem. Polska bezpieczna energetycznie

Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Z powodu tego opóźnienia 1 października system Baltic Pipe ruszy z ograniczoną przepustowością, wykorzystując część systemu duńskiego; system zdolny jest transportować do Polski 10 mld m sześc. gazu.

Pisaliśmy wcześniej: Przełomowy dzień dla Polski! Czas na uruchomienie gazociągu Baltic Pipe

Energinet poinformował jednak w sobotę, że duński odcinek może osiągnąć pełne zdolności przepustowe miesiąc wcześniej niż przewidywano – do końca listopada br.

 

Źródło: Telewizja Republika/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy