Zakończyła się trzecia edycja konkursu Young Design. Patronował jej Mikołaj Kopernik!

Portal TV Republika 06-06-2023, 13:00
Artykuł
PFN

„Young Design” to konkurs adresowany do studentów oraz absolwentów wzornictwa, grafiki, malarstwa, sztuki oraz architektury, a motywem tegorocznej edycji konkursu, była postać Mikołaja Kopernika i hasło „Odkrywcy”.

Konkursowi od lat przyświeca idea inspirowania młodych twórców do przełamywania utartych schematów, nieskrępowanego poszukiwania świeżych, wręcz wizjonerskich pomysłów oraz obrony nawet najbardziej niekonwencjonalnych z nich. Uczestnicy otrzymują nie tylko szansę realizacji własnych projektów, ale też możliwość bezpośredniego spotkania z przedstawicielami świata biznesu, kultury i sztuki, wchodzących w skład Kapituły Stypendialnej konkursu. To szansa na zaprezentowanie przez nich umiejętności i kompetencji, które mogą okazać się kluczowe dla współpracy z przyszłymi pracodawcami. Warto nadmienić, że zdolność uzasadnienia własnego projektu to jedno z kryteriów branych pod uwagę przy ocenie finalistów.

Polska Fundacja Narodowa od lat jest jednym ze stałych partnerów, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu, wspierającego młodych wizjonerów. Nagroda, którą Polska

Fundacja Narodowa funduje kolejny rok w ramach konkursu Young Design w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, jest konkretnym wsparciem finansowym, ale przede wszystkim wyrazem uznania dla młodych, polskich talentów.

Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń Komisja Stypendialna wyłoniona 6 finalistów, którzy mogli zaprezentować swoje prace członkami Jury. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się: Karolina

Fischer ze swym „Próbnikiem tkanin żakardowych z wykorzystaniem druku sublimacyjnego”, redukującym ilość zużywanego materiału, „FLOR-I – symulacja świata w formie układanki” Beaty Świętońskiej, odtwarzająca mechanizmy rządzące florą, ekologiczna alternatywa dla kremacji pupilów w postaci „MYCELIO – trumny dla zwierząt z grzybni” Aleksandry Wróbel, „FEMO – narzędzie do materializacji emocji” Oleksandry Milishchuk, opierające się na testach psychologicznych i drukowanych na ich podstawie, trójwymiarowych obiektach, Jakub Bruss i jego „BASOW – odsalacz do wody”, pozwalający na uzdatnianie wody z wykorzystaniem energii słonecznej w domowych warunkach oraz kompaktowe „SELFHYTTE – kilka odnawialnych źródeł energii w jednym miejscu” Jacka Janasa, które pozwala na wprowadzanie rozwiązań takich jak fotowoltaika, rekuperacja czy magazynowanie energii z wykorzystaniem niewielkiej przestrzeni.

 

Nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego do 31 lipca 2023 roku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Prezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Sztuk Pięknych, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Źródło: PFN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy