Żołnierze przekroczyli linię demarkacyjną; oddano strzały ostrzegawcze

Portal TV Republika, kk 18-06-2024, 17:15
Artykuł
TV Republika

Grupa ok. 30 północnokoreańskich żołnierzy, która przekroczyła granicę lądową między Koreami, wycofała się natychmiast po strzałach ostrzegawczych ze strony wojska Korei Południowej - poinformowało Dowództwo Połączonych Szefów Sztabów (JCS).

Do podobnego przekroczenia wojskowej linii demarkacyjnej (DML) w silnie ufortyfikowanej strefie zdemilitaryzowanej (DMZ) doszło w niedzielę 9 czerwca. JCS zaznacza w komunikacie, że traktuje ten incydent jako „zwyczajne, niecelowe przekroczenie” DML na centralnym froncie. Jak wyjaśniono grupa 20-30 żołnierzy, którzy wykonywali nieokreślone prace w DMZ, weszła na ok. 20 m w głąb strefy po stronie południowej.

Jednocześnie dodano, że do zdarzenia doszło w innym regionie, niż miało to miejsce poprzednim razem. Urzędnik JCS przekazał również, że w ostatnim czasie północnokoreańscy żołnierze ponieśli „wiele” ofiar podczas pracy w strefie zdemilitaryzowanej w wyniku eksplozji min lądowych. Północnokoreańskie wojsko prowadzi różne działania wzdłuż linii frontu, w tym rozmieszcza żołnierzy i podkłada miny lądowe - wyjaśnił wojskowy.

Takie działania wydają się być częścią wysiłków mających na celu zaostrzenie kontroli granicznej i zapobieganie ucieczce Koreańczyków z Korei Północnej na Południe.

Południowokoreańskie wojsko (...) uważnie śledzi działania północnokoreańskiego wojska na linii frontu, a także ściśle współpracuje z dowództwem ONZ” - powiedział urzędnik w oświadczeniu.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy